Plechové strechy sú vhodné na rekonštrukciu aj pri novostavbách
Ešte skôr ako sa budeme venovať porovnaniu jednotlivých typov krytín, spomeňme to, čo majú spoločné. Medzi zásadné výhody plechových krytín pre obytné aj priemyselné stavby patrí dlhá životnosť, vysoká odolnosť vďaka kvalitne spracovanému povrchu, široký výber z rôznych farieb a možnosť úpravy plechov na mieru. Výhody plechových striech napokon spoznáte aj pri ich montáži, keďže je relatívne jednoduchá a rýchla, vďaka čomu ešte aj ušetríte na stavebných prácach, doprave a prípadnom skladovaní.
Ak je reč o plechových strechách nemôžeme zabudnúť ani na ich nízku hmotnosť. Tá je výhodná nielen z pohľadu manipulácie pri montáži, ale preto, lebo nie je vyžadovaná vysoká nosnosť strešnej konštrukcie. Plechové strechy sú teda vhodné pri rekonštrukciách, prípadne pri ľahkých stavbách, ako sú montované haly, prístrešky, garáže či altánky. K ľahkej stavbe jednoducho patrí ľahká strecha.
Rozdiely v dizajne aj možnostiach tvarovania
Kým pri rodinných domoch sú obľúbené najmä skladané plechové krytiny, pri halách a priemyselných stavbách stále zohrávajú prím trapézové plechy. Pri plechových strechách rodinných domov je často vhodné zvoliť si strechu pripomínajúcu škridle, ktorá architektonicky ľahko zapadne aj do lokality so staršími domami. Vybrať si pritom môžete z rôznych viac či menej nápadných tvarov a tiež farieb pripomínajúcich pálenú škridlu či betón.
Kým pri strechách pre rodinné domy je okrem úžitkových vlastností, veľmi dôležitý aj samotný dizajn krytiny, v prípade priemyselných stavieb sa kladie dôraz predovšetkým na funkčnosť a jednoduchú údržbu. Aj v tomto smere zvládajú plechové krytiny svoju úlohu na výbornú, treba si len správne vybrať.
Trapézové plechy je možné ľahko prepravovať a rozmerovo sa dá presne prispôsobiť konkrétnej strešnej konštrukcii. Tento typ krytiny je vhodný aj na ploché a rozľahlé strechy, prípadne strechy s minimálnym sklonom, pričom rovnako si medzi trapézovými plechmi môžete vybrať z mnohých variantov, či už v zmysle povrchovej úpravy, farby alebo výšky vlny.
Krytiny je možné dodať aj s antikondenzačnou fóliou
Výhodou plechových striech na priemyselných stavbách je aj možnosť kombinácie plechovej strechy s antikodenzačnou fóliou z vnútornej strany, ktorá výrazne obmedzuje riziko zatekania a kvapkania nahromadeného kondenzátu do vnútorného priestoru. Práve toto riešenie si svoje uplatnenie nachádza najmä v prípade poľnohospodárskych hál, resp. priestorov, v ktorých sa skladuje materiál podporujúci vytváranie vlhkosti. Rovnako tak platí, že plechové strechy sú veľmi dobre kombinovateľné s rôznymi systémami zateplenia.
Jednou z krytín, ktorá je pre priemyselné prostredie ako stvorená, je Sinus 40. Ide o trapézový profil tradičného tvaru s výškou vlny 40 mm, ktorého zásadnou výhodou je možnosť zakrúženia už od polomeru 2 m. Je tým pádom vhodný aj pre veľmi rozšírené oblúkové haly, či už pri výstavbe nových alebo rekonštrukcii tých starých. Bonusom je možnosť využitia tohto prvku aj ako fasádneho plechu, prípadne pri vhodnom návrhu sa dá z neho vytvoriť aj samonosná konštrukcia.
Plechové strechy si teda nenachádzajú svoje uplatnenie len pri rodinných domoch a obytných stavbách, ale minimálne v rovnakej miere aj pri halách, skladoch či rôznych iných priemyselných a poľnohospodárskych priestoroch. Často pritom ide o to najlepšie riešenie, ako z pohľadu ceny, tak aj životnosti a úžitkových vlastností.
Infolinka: 0800 800 876 , www.maslen.sk