Wranders  +421 907 662 028 domynamiru.cz

Výber projektu

Najvhodnejší projekt podľa vašich predstáv

Trh s nehnuteľnosťami dnes mimoriadne prekvitá. Vo všetkých väčších slovenských mestách je však cena bytov taká vysoká, že sa za ňu dá postaviť menší rodinný dom. Preto výstavba rodinných domov zažíva taký rozmach. Treba zdôrazniť, že zo všetkých rodinných domov, postavených v poslednom desaťročí na Slovensku, až 80% tvoria stavby podľa katalógových projektov. Prečo je tomu tak?

Výhody katalógového projektu

V prvom rade preto, že cena katalógového projektu je podstatne nižšia, než cena individuálneho projektu. avšak pri garancii rovnakej kvality. Ďalšou, že investor si môžu v pokoji domova podrobne pozrieť vizualizáciu, t.j. výzor každého domu a aké je jeho dispozičné riešenie. To pomáha najmä investorom so zlou priestorovou predstavivosťou a komunikačnými bariérami. Kým by totiž investor vysvetlil architektovi, akú má predstavu a kým by ju spoločne preniesli na papier, prešli by celé týždne. To, že pri katalógovom rodinnom dome sú hneď od začiatku jasné štýly, zas umožňuje investorovi, aby sa necítil spiatočnícky, pokiaľ chce "len" tradičný rodinný dom a nie najmodernejšie architektonické dielo. V katalógu však nájdete aj modernejšiu architektúru, takže každý si môže vybrať taký dom, aký sa mu najviac páči.

Veľkou výhodou katalógových projektov je aj citeľná úspora času, pretože vybraný projekt investor obdrží v priebehu niekoľkých dní (dodacia lehota katalógového projektu je 12 pracovných dní!). Zároveň si ho môže objednať nielen osobne, ale aj písomné či prostredníctvom on-line formulára, takže so samotnou výstavbou môže začať v podstate okamžite. Už pri letmom nahliadnutí sú jasné aj cenové kalkulácie, t.j. približné prepočty cien materiálov, ktoré uľahčujú investorom komunikáciu so stavebnými firmami pri tvorbe cenovej ponuky.

Čo sa týka materiálov a technologických riešení, každý dom je navrhnutý z konkrétnych prvotriednych materiálov od etablovaných výrobcocv a predajcov, s ktorými majú projektanti zmluvné väzby a ktorých si vybrali na základe overenej kvality. Dôraz je na súčasných materiáloch a technológiách, ako sú izolácie, strešné krytiny, okná, omietky či podlahy, hrubá stavba však v prevažnej miere vyrastá z tradičnej pálenej tehly s hrúbkou 38 cm. Opäť je to krok smerom ku spotrebiteľovi - investorovi katalógového rodinného domu, t.j. domu pre širokú verejnosť, ktorý sa odráža vo výbere tehly ako najdostupnejšieho a najviac používaného stavebného materiálu na našom trhu. Projektové riešenie je však natoľko univerzálne, že komplikácie nepredstavuje ani rozhodnutie investora uprednostniť iný stavebný materiál.

Projektová dokumentácia

Projektová dokumentácia rodinného domu v štandardnej dodávke slúži pre stavebné konanie a následnú výstavbu len jedného rodinného domu. Projekt je kompletný, to znamená, že obsahuje architektúru, projekt požiarnej ochrany, statiku, zdravotechniku, kúrenie (okrem projektov chát) a elektroinštaláciu. Projekty je možné vyhotoviť aj zrkadlovo obrátené (najčastejšou príčinou potreby tohto úkonu je zlá orientácia pozemku na svetové strany alebo pôvodné natočenie z hľadiska susedných stavieb). Zrkadlový projekt však nie je len pôvodný projekt opečiatkovaný pečiatkou "Zrkadlový obraz", ale kompletná prekreslená dokumentácia v zrkadlovom obraze, vrátane všetkých profesií. Projekty sú dodávané v 5 paré.

Spoločnosť Wranders okrem predaja projektov ponúka aj poradenstvo pri výbere projektu, poradenstvo pri osadení rodinného domu na pozemok, konzultácie ohľadne zmien v projekte a zakomponovanie týchto zmien do projektovej dokumentácie podľa potrieb klienta. Z toho vyplýva, že investor už nemusí navštíviť iného projektanta kvôli osadeniu objektu na pozemok, napojeniu na inžinierske siete, zrkadlovému obrazu či drobným prevádzkovým a materiálovým zmenám. Kompletný product dostane pod jednou strechou.

Ako si vybrať vhodný rodinný dom

Keď sa rozhodujete pre určitý typ rodinného domu, mali by ste si položiť aspoň základné otázky: koľko finančných prostriedkov máte k dispozícii, koľko času chcete venovať výstavbe (pretože aj keby ste si najali stavebnú firmu, bremeno realizácie bude stále na vašich pleciach), pre aký počet ľudí bude dom slúžiť, aký je životný a pracovný rytmus jednotlivých členov rodiny, aké sú ich koníčky a záľuby, či plánujete žiť utiahnuto alebo spoločensky, aká je perspektíva domu, keď deti odrastú a osamostatnia sa atď. Môžete si vybrať samostatne stojaci rodinný dom, dvojdom alebo dom v (novej) radovej zástavbe. Zvoliť si medzi prízemným a poschodovým domom, vybrať si skromnejší variant s 3 či 4 obytnými miestnosťami, alebo veľkorysejší koncept s 5 a 6, dokonca so 7 či 8 obytnými miestnosťami. Zvážte, či preferujete dom bez garáže alebo s garážou, ak s garážou, pouvažujte, či chcete samostatne stojacu alebo ako súčasť domu. Netreba zabúdať, že dnes už nie je ničím výnimočným ani dvojgaráž. Rozhodujete sa tiež o suteréne, či chcete rodinný dom bez suterénu, čiastočne podpivničený alebo celopodpivničený. Musíte pri tom zohľadniť i charakter pozemku, či je rovný, svahovitý, mierne svahovitý, úzky alebo naopak široký a orientáciu na svetové strany.

Čo sa týka architektonického stvárnenia, domy sa dajú rozdeliť do dvoch hlavných skupín: tradičné a moderné. Treba povedať, že vkus slovenského stavebníka sa v posledných rokoch nijak radikálne nemení, stále sa najlepšie predávajú klasické rodinné domy, vychádzajúce z architektúry, ktorá je nášmu naturelu najbližšia, teda nízkopodlažné rodinné domy so sedlovou strechou, s tromi podkrovnými izbami a kúpeľňou, na prízemí s obývacou izbou, prepojenou s kuchyňou a jedálenským kútom, prípadne s jednou hosťovskou izbou (pracovňou), ako aj bungalovy. V katalógu je to najmä rad alfa (menšie rodinné domy, obzvlášť vhodné do prostredia s nízkou jednopodlažnou zástavbou) a rad beta (ktorý je vhodný predovšetkým do prostredia s dvojpodlažnou zástavbou), ale aj gama a delta.

Pre progresívnejšie založených investorov sú v ponuke moderné, funkcionalistické stavby, teda rodinné domy s plochými strechami, hranatých tvarov, s predĺženými oknami a zaujímavo riešenými fasádami. Ich osobité čaro dotvárajú presklené steny v obývacej izbe a spálňach, ktoré ponúkajú kontinuitu interiéru s priestorom terasy a záhrady. V katalógu sú to najmä rady zeta (veľmi príjemná nízkopodlažná architektúra), kappa (dvojpodlažná zástavba) a lambda.

Tri základné veľkostné kategórie: menší, stredne veľký a veľký rodinný dom

Keďže sa jedná o katalógové rodinné domy, jadro ponuky tvoria domy menšej a strednej veľkostnej kategórie. Je to pochopiteľné, veď tento typ bývania je v prvom rade o úspornej, finančne menej náročnej výstavbe. Rodinný dom menšej veľkostnej kategórie svojimi priestormi plne uspokojí nároky na bývanie 3- až 5 člennej rodiny. Počet izieb je zvyčajne 3 alebo 4. Zastavaná plocha sa pohybuje od 52,5m2 (Gama 53) do 158,0m2 (Alfa 158), celková obytná plocha od 48,7m2 (Alfa 96) do 114,5m2 (Kappa 95). Vďaka premyslenému bezbariérovému riešeniu sú vhodné aj na bývanie osôb so zníženou pohybovou schopnosťou. Priestory menšieho rodinného domu sú napriek svojej úspornosti v prvom rade účelné, pod čo sa podpísala predovšetkým dômyselne zvládnutá dispozícia. Vo väčšine prípadov je interiér plynule prepojený s exteriérom, to znamená, že veľkopriestor obývacej izby, jedálne a kuchyne voľne naväzuje na terasu a ďalej záhradu. Viaceré riešenia ponúkajú možnosť prerobiť si povalu z pôvodne skladovacej funkcie na obývateľný priestor. Samozrejmosťou je, že denná a nočná časť sú dispozične samostatné. Rodinné domy menšej veľkostnej kategórie plne pokrývajú požiadavky investora na čo najlacnejšiu výstavbu - dom sa dá veľmi jednoducho zakomponovať aj do menšej stavebnej parcely a stavba je technicky jednoduchá, rýchla a finančne nenáročná, tým pádom vhodná aj pre alternatívu svojpomocnej výstavby.

Rodinný dom strednej kategórie uspokojí potreby bývania pre 4- až 6 člennú rodinu, viaceré z nich sa dajú využiť dokonca ako rodinné penzióny. Počet izieb je 4, 5 alebo 6. Zastavaná plocha sa pohybuje od 85,8m2 (Delta 85) do 223,5m2 (Alfa 223), celková obytná plocha od 56,7m2 (Alfa 161) do 138,5m2 (Delta 135). Dominantou dennej časti je obývacia izba s krbom. Okrem obývačky a kuchyne s jedálenským kútom má rodina k dispozícii aj susednú izbu, ktorá môže slúžiť ako pracovňa, resp. hosťovská izba. Dvojpodlažné domy majú dennú časť umiestnenú na prízemí a nočnú na poschodí, niektoré z nich vhodnou dispozíciou oddeľujú na poschodí dve samostatné nočné časti - nočnú časť detí a nočnú časť dospelých. Viaceré z domov sú čiastočne podpivničené, nachádzajú sa tam miestnosti technického a skladového charakteru, tie, ktoré sú nepodpivničené, ponúkajú možnosť čiastočného či úplného podpivničenia. Súčasťou riešenia je garáž, resp. dvojgaráž. Môžete sa rozhodnúť, či bude lokalizovaná v bočnej časti domu, vstavaná priamo na prízemí alebo v suteréne.

Rodinný dom väčšej veľkostnej kategórie potrebuje predovšetkým veľkú stavebnú parcelu. Svojimi priestormi plne uspokojí nároky na bývanie pre 5- až 8 člennú rodinu. Počet izieb je od 4 pri veľkoryso poňatých luxusných prízemných domoch - bungalovoch, cez 5,6 a 7 (ojedinele až 8) obytných miestností. Zastavaná plocha sa pohybuje od 128,2m2 (Gamma 128) do 220,1m2 (Omega 220), resp. 259,6m2 (Alfa 259), celková obytná plocha od 65,7m2 (Zeta 153) do 194,2m2 (Omega 220). Rodinné domy tejto veľkostnej kategórie majú obývaciu izbu s centrálnym schodiskom, galériou z poschodia, s prepojením na záhradu cez presklenú stenu. Na prízemí je okrem hosťovskej izby zväčša aj ďalšia spálňa. Objekty ponúkajú komfortné kúpeľne na prízemí i na poschodí. Nezanedbateľnou výhodou je dostatok odkladacích priestorov. Niektoré z domov sa po drobných stavebných úpravách dajú rozdeliť na dve samostatné bytové jednotky. Medzi komfortné "rodinné sídla" patrí predovšetkým rad omega.

Chaty a chalupy alebo niečo pre investorov, ktorí hľadajú trochu kľudu na vidieku

Unikátny rad "chaty a chalupy", ktorý v takejto podobe v ostatných rokoch na Slovensku nevyšiel, je zastúpený radom theta. Nájdete tam chatky malej veľkostnej kategórie, vhodné do záhradkárskych, rekreačných a horských oblastí, ktoré uspokoja nároky na rekreáciu pre 3- až 5 člennú skupinu ľudí. Počet miestností je 2 alebo 3. Zastavaná plocha sa pohybuje od 30,0m2 (Theta 30) do 66,9m2 (Theta 67), celková obytná plocha od 20,0m2 (Theta 43) do 45,3m2 (Theta 35). Najmenšie z nich sú jednopodlažné, tie väčšie, dvojpodlažné majú nočnú časť riešenú na poschodí. Chaty strednej veľkostnej kategórie uspokoja potreby rekreácie 4- až 6, niektoré dokonca 8 člennej skupiny. Zastavaná plocha sa pohybuje od 39,0m2 (Theta 46) do 66,1m2 (Theta 66), celková obytná plocha od 29,6m2 (Theta 59) do 60m2 (Theta 61). Takmer výlučne sú dvojpodlažné. Denná časť je riešená na prízemí, jej dominantou býva krb, nočná na poschodí.

Chalupy strednej veľkostnej kategórie sú vhodné do vidieckej zástavby, prípadne do horských oblastí. Svojími priestormi plne uspokoja potreby rekreácie pre 4- až 6 člennú skupinu. Zastavaná plocha sa pohybuje od 39,9m2 (Theta 40) do 93,5m2 (Theta 94), celková obytná plocha od 45,1m2 (Theta 40) do 89,2m2 (Theta 94). Denná časť je riešená na prízemí, ústredným prvkom v nej býva krb alebo kachľová pec. Nočná časť je na poschodí. Viaceré z chalúp sú prepojené s exteriérom terasou. Chalupy väčšej veľkostnej kategórie priestorovo plne uspokoja 6- až 8 člennú skupinu. Umožňujú však nielen plnohodnotnú rekreáciu, ale aj štýlové vidiecke bývanie. Zastavaná plocha sa pohybuje od 100,8m2 (Theta 100) do 120,3m2 (Theta 120), celková obytná plocha od 91,3m2 (Theta 100) do 124,2m2 (Theta 120). Tieto stavby sú technicky jednoduché, takže ich výstavba je rýchla a finančne nenáročná, z čoho vyplýva, že šikovný majster ju zvládne aj svojpomocne.

Katalóg 13. vydanie

KATALÓG V PDF – 13. VYDANIE

Aktuálne ceny sú uvedené v online prezentácii projektov

OBJEDNÁVKA PROJEKTOVEJ
DOKUMENTÁCIE

4 kroky k vášmu novému domu